
Freediving czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Jak bezpiecznie uprawiać freediving?
Współczesne sporty wodne to coś, co może być zarówno sposobem na relaksujące popołudnie, jak i wyzwaniem dla prawdziwego pasjonata. Freediving to jedna z opcji, której zdecydowanie warto się przyjrzeć. Aby jednak móc w pełni skorzystać z tego, co oferuje nurkowanie tego rodzaju, warto skusić się na dobry kurs, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy, przygotowania i oczywiście sprzętu jest to dosyć ryzykowne zajęcie.
Czym jest freediving?
W wolnym tłumaczeniu freediving jest to nurkowanie swobodne, które wykonuje się bez osprzętu związanego z dostarczaniem sobie powietrza pod wodą. Jest to więc pływanie bez oddychania. Długość pojedynczej sesji freedivingu wynosi więc tyle, ile nurek jest w stanie wytrzymać pod wodą bez brania oddechu.
Na czym polega nurkowanie na bezdechu?
Ze względu na niewielki zestaw potrzebnego sprzętu freediving kojarzy się ze sportem bezpiecznym i całkowicie akceptowalnym dla każdego. Tak oczywiście nie jest i, aby bezpiecznie korzystać z przyjemności nurkowania bez oddychania, należy przestrzegać wielu zasad.
Samo nurkowanie polega na zanurzeniu się w wodzie, najlepiej metodą scyzorkową i wytrzymaniu pod nią przez kilka minut. W zależności od tego, czy jest to pływanie rekreacyjne, czy też przygotowanie do zawodów, należy to robić w inny sposób. Bez względu jednak na cel wykonywanego nurkowanie istotne, by nigdy nie robić tego w pojedynkę. Asysta jest podstawą, bo tylko dzięki niej w razie niebezpieczeństwa mamy szansę na natychmiastową reakcję. W przypadku pływania samodzielnego takiej szansy nie ma. Ponadto trzeba posiadać podstawowy sprzęt i mieć świadomość, że początkowe sesje nurkowe będą naprawdę krótkie.
Freediving bardzo wzmacnia organizm, co polega na poprawianiu kondycji, wydolności oddechowej, zręczności, zwinności i koordynacji ruchowej. Korzystanie z niego w odpowiedni sposób może wpłynąć na zdrowie w bardzo pozytywny sposób.
Kto może uprawiać nurkowanie freediving?
Każdy, kto ukończył 18 lat i nie cierpi na przewlekłą niewydolność oddechową lub podobne, niebezpieczne schorzenia, które w tym przypadku stają się realnym zagrożeniem zdrowia i życia.
Jakie funkcje spełnia freediving?
Freediving to doskonały sposób na wyciszenie. Spędzając czas pod wodą, odcinamy się od zgiełku, który zostaje zastąpiony całkowitą, bardzo specyficzną ciszą. Ponadto aktywność tego rodzaju pozwala na relaks, jakiego nie odczuje się na powierzchni. Otoczenie całego ciała wodą, podziwianie roślinności, czy też swobodne poruszanie się pod taflą wody działa odprężająco.
Nie warto zapominać, że mimo ewidentnych walorów odprężających, freediving jest dyscypliną sportową. Jeśli zadbamy o dobry sprzęt i organizację każdej sesji, zwiększymy swoją kondycję, poprawimy wydolność oddechową i poszerzymy horyzonty. Nic też nie działa lepiej na głowę niż kompletna zmiana otoczenia. A jak zmienić ją lepiej niż tak? Freediving może nam dać naprawdę wiele, jeśli tylko podejdziemy do tego w rozsądny sposób, nawet jeśli oznacza to współpracę z profesjonalistami.
Jak zacząć? Jaki sprzęt należy mieć przy sobie podczas freedivingu?
Mimo że w przypadku nurkowania swobodnego nie jest wymagany żaden sprzęt, warto skorzystać z kilku elementów, które sprawią, że czas pod wodą stanie się zwyczajnie przyjemniejszy. Maska to pierwsza rzecz, o której warto pomyśleć. Dzięki niej w bezpieczny i komfortowy sposób obserwujemy otoczenie. Mogą to być proste modele dla początkujących lub bardziej funkcjonalne, z różnego rodzaju fajkami. Warto pamiętać, że przy wyborze maski kierujemy się przede wszystkim jej pojemnością, elastycznością i dobrym dopasowaniem do twarzy.
Kolejna przydatna rzecz to płetwy. O ile da się pływać na bezdechu bez nich, o tyle ewentualne wsparcie asekuracyjne korzystając z płetw lub monopłetwy jest konieczne. Warto więc mieć pod ręką dobrze dopasowane płetwy. Dobrze też zdecydować się na skafander. Wykonany najczęściej z pianki neoprenowej chroni ciało przed wyziębieniem, które w wielu sytuacjach może być bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia. Odpowiednio dopasowany model pianki pozwala na zwiększenie komfortu odczuwanego pod wodą.
Przy freedivingu głębokości owym warto pomyśleć o odpowiednich obciążeniach, które pozwalają na szybsze zanurzanie się na odpowiednią głębokość. Kolejna kwestia to bojki, które doskonale sprawdzą się zarówno podczas pływania hobbystycznego, jak i podczas zawodów. Dobrze, by miały wyrazisty kolor, który łatwo odróżnić od otoczenia. Dzięki temu łatwiej będzie dostrzec miejsce nurkowania.
Mimo że podczas zanurzenia na bezdechu istotna jest przede wszystkim kondycja nurka, warto zainwestować również w niewielki, ale bardzo funkcjonalny komputer do freedivingu. Dzięki niemu poznamy czas, który daliśmy radę spędzić pod wodą. Ponadto jednak poznamy też faktyczną głębokość, którą udało nam się uzyskać podczas sesji freedivingu.
Każdy element sprzętu do nurkowania swobodnego warto dobierać pod okiem specjalisty, który będzie w stanie podpowiedzieć, co przyda nam się najbardziej. Zawsze też warto pamiętać, że najistotniejsza jest w tym wszystkim jakość wykonania elementów, a nie ich wygląd.
O czym pamiętać, decydując się na uprawianie freedivingu?
Przede wszystkim o bezpieczeństwie. Tak jak już zostało wspomniane w artykule, nie należy nigdy nurkować samodzielnie. Trening nie oznacza jednak nurkowania z partnerem jednocześnie, bo to wyklucza możliwość otrzymania ewentualnej pomocy. Partnerzy (instruktor), którzy pozostają na powierzchni podczas ćwiczeń, muszą cały czas kontrolować położenie partnera nurkującego, by móc w każdej chwili wskoczyć po niego do wody i w sprawny sposób wyciągnąć go na powierzchnię.
Druga rzecz to głębokość nurkowania. Nie należy dawać się ponosić chwilowym emocjom i chęci osiągnięcia konkretnego poziomu zanurzenia za wszelką cenę. Docelowa powinna być zaplanowana przed rozpoczęciem sesji. W przypadku, gdy celem jest zejście na kilkadziesiąt metrów, istotne jest posiadanie odpowiedniego wsparcia zarówno w postaci sprzętu, jak i zespołu nurkującego razem z nami w pełnym osprzęcie, lub też specjalnego systemu do powrotów, który będzie w stanie w bardzo krótkim czasie wyciągnąć nas na powierzchnię.
Kolejna kwestia to odstępy między kolejnymi zanurzeniami, które powinny wynosić minimum 5-10 minut. Jest to potrzebne do ustabilizowania się gazów w ciele. Następnie należy też pamiętać o kilku zasadach podczas właściwego nurkowania, otóż:
● nie kierujemy głowy w stronę, w którą się poruszamy podczas wstrzymywania oddechu pod wodą,
● nie wykonujemy sesji nurkowania podczas zmęczenia lub choroby,
● nie wykonujemy gwałtownych ruchów na dnie zbiornika wodnego.
Takie kwestie, jak odpowiedni kombinezon i inne elementy sprzętu zostały już omówione wyżej.
Na koniec warto sobie uświadomić, że freediving jest metodą nurkowania dobrą zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Dla tych drugich przewidziane są różnego rodzaju zawody, rekordy itp. Jednak pierwsza grupa również może korzystać z wielu interesujących wydarzeń. Wszystko jest kwestia chęci, organizacji i dobrego przygotowania. Poważnie traktując swoje bezpieczeństwo, będziemy w stanie spędzić na freedivingu naprawdę przyjemny czas.